Ko izbiramo nova okna, se pogosto srečamo pred veliko dilemo, katera okna izbrati, koliko plačati zanje in na kaj vse moramo biti pozorni, da bomo s svojo izbiro zadovoljni. Okna namreč kupujemo za več let, zato je še kako pomembno, katera bomo izbrali. Okna namreč vplivajo na bivalno klimo in na nivo kvalitete življenja v vašem domu. Pri izbiri nas mora voditi preverjanje nekaterih lastnosti oken, ki nam povedo, za kako kvaliteten izdelek gre.
Energetsko učinkovito okno je tisto, pri katerem je toplotna prehodnost celotnega okna manj kot 1,6 W/m2K ali tisto, pri katerem je toplotna prehodnost zasteklitve okna manjša od 1,4 W/m2K.
Poleg tehničnih lastnosti okna, se kupci soočamo še z izbiro materialov in izvedbami, v katerih so okna narejena. Ko izbiramo okvir, se lahko odločamo med lesenimi, plastičnimi, aluminijastimi okvirji ali pa lesenimi okvirji, ki so iz zunanje strani oblečeni v aluminij. Ne glede na to, za kateri material se boste odločili, pri nakupu prodajalca povprašajte o toplotni prehodnosti celotnega okna (torej tudi okvirja) in ne samo zasteklitve, saj je od tega odvisno, kako energetsko učinkovito bo okno. Poleg tega je mogoče na toplotno izolativnost oken vplivati tudi z izbiro primernih senčil.
Glede dileme o materialu okvirja, je mnenj več. Nekateri prisegajo na les, drugi na aluminij, v resnici pa je tako, da ima vsak material svoje prednosti in tudi svoje pomanjkljivosti, pri čemer je odločitev konec koncev odvisna od tega, kaj vam je pri izbranem oknu najbolj pomembno.
Če okvir okna ni kvaliteten in prepušča veliko toplote, potem lahko, poleg toplotnih izgub, prihaja tudi do kondenzacije in celo plesni.
Včasih so bila okna narejena tako, da so vanje vgradili klasični termopan. Gre za steklo brez plina. Danes so se standardi spremenili, zato je največ v uporabi termopan, polnjen z arganom. Ta namreč zagotavlja nizko toplotno prehodnost (1,1 W/m2K). Se pa na tržišču pojavljajo tudi izolacijska stekla, ki se lahko pohvalijo s toplotnimi prehodnostmi med 0,7 do 0,5 W/m2K. Steklo, ki bi se ga vgradilo brez plina, morda pride v poštev samo še v primeru notranjih prostorov ali pa pri stranskih objektih, pri katerih toplotna izolacija ni ključna. Pri PVC oknih se v zadnjih letih uporablja distančnike, ki so pogosto iz umetnih mas. Distančnike se uporablja zato, da bi se zagotovilo enakomerno temperaturo po celi površini stekla in da bi se zmanjšala toplotna prevodnost. Prav tako so distančniki namenjeni temi, da se zviša temperatura na notranji strani steklenega roba, s čimer se lahko izognemo kondenzaciji.
Cena se ne razlikuje samo glede na različne materiale, ampak tudi med posameznimi ponudniki oken. Pri tem načeloma še vedno velja, da so najcenejša PVC okna, najdražje pa kombinacije lesa in aluminija. Pri izbiri ne glejte le na ceno, ampak predvsem na to, kakšne so vaše potrebe in vaš stil življenja. Če ste npr. veliko na poti in vas ni veliko doma, potem si od oken najverjetneje želite predvsem čim manj zahtevnega vzdrževanja in lesena okna v tem primeru odpadejo. Če živite na področju, kjer je zima dolga in ostra, poletja pa vroča, potem bo za vas najverjetneje zelo pomembna toplotna izolativnost okna. Skratka, izberite okno tudi glede na to, kako živite.
Preberite si tudi o ukrepih za manjšo porabo energije in nižje položnice!